Тропари, кондаки и молитва свт. Иоанну

Тропарь, глас 5

Попече́ние твое́ о па́стве в стра́нствии ея́, / се проо́браз и моли́тв твои́х, за мир весь при́сно возноси́мых. / Та́ко ве́руем, позна́вше любо́вь твою́, / святи́телю и чудотво́рче Иоа́нне! / Весь от Бо́га освяще́н священноде́йствием пречи́стых Та́ин, / и́миже сам при́сно укрепля́ем, поспеша́л еси́ ко стра́ждущим, цели́телю отра́днейший. // Поспеши́ и ны́не в по́мощь нам всем се́рдцем чту́щим тя.

Другой тропарь, глас 1

Святи́тельства дар преумно́жил еси́, сло́ва пропове́данием апо́столом поревнова́в, бде́нием же, посто́м и моли́твою с преподо́бными вмени́лся еси́, клевету́ и поноше́ния с кро́тостию прие́мля. Сего́ ра́ди Христо́с тя просла́ви чудесы́, и́хже оби́льно излива́еши на всех с ве́рою притека́ющих к тебе́: и ны́не спаса́й нас моли́твами твои́ми, Иоа́нне досточу́дне, святи́телю Христо́в.

Кондак, глас 4

Се́рдце твое́ объе́млет всех любо́вию / моля́щих ти ся, Иоа́нне святи́телю, / и помина́ющих по́двиг жития́ твоего́. / Безболе́зненно же ле́гкое преставле́ние твое́ бысть, // Одиги́трии Пречи́стыя ве́рный служи́телю.

Другой кондак, глас 4

Христу́ Пастыренача́льнику после́довав, во святи́телех изря́днейший яви́лся еси́, спасл бо еси́ о́вцы своя́ от губи́тельства безбо́жных, приста́нище ми́рное тем учреди́в, и попече́ние непреста́нное о па́стве име́я, врачева́л еси́ их неду́ги душе́вныя же и теле́сныя, и ны́не о нас к твои́м честны́м моще́м припа́дающих, моли́ Христа́ Бо́га, о́тче Иоа́нне, в ми́ре спасти́ся душа́м на́шим.

Творение Зарубежной Церкви

Тропарь, глас 6

Сла́вный апо́столом Христо́вым насле́дниче, / яви́лся еси́ нас малове́рных и хла́дных се́рдцем спасти́./ Дре́вних святы́х благода́тию и по́двигами обле́клся еси́,/ сего́ ра́ди от Бо́га Небе́сныя та́йны прие́мше./ О, сиропита́телю предо́брый,/ подаю́щий наде́жду ми́ром отве́рженным,/ о, свети́льниче Христо́в,/ Боже́ственным пла́менем на заре́ Стра́шнаго Суда́ возже́нный./ Моли́ о нас, святи́телю о́тче Иоа́нне,/ да возгоря́тся и на́ша сердца́ пла́менем спаси́тельной любви́ ко Христу́,// и спасти́ся душа́м на́шим во времена́ после́дняя.

Другой тропарь, глас 5

Попече́ние твое́ о па́стве в стра́нствии ея́, / се проо́браз и моли́тв твои́х, за мир весь при́сно возноси́мыых; / та́ко ве́руем, позна́в любо́вь твою́, святи́телю и чудотво́рче Иоа́нне. / Весь от Бо́га освяще́н священноде́йствием Пречи́стых Та́ин, / и́миже сам при́сно укрепля́емь, / поспеша́л еси́ ко стра́ждущим, цели́телю отра́днейший.// Поспеши́ и ны́не в по́мощь нам, всем се́рдцем чту́щим тя.

Кондак, глас 4

Се́рдце твое́ распространи́ся ко всем, / любо́вию моля́щим тя, Иоа́нне святи́телю, / помина́ющим по́двиг всего́ многотру́дного жития́ твоего́,/ безболе́зненно же ле́гкое преставле́ние твое́, // Одиги́трии Пречи́стыя ве́рный служи́телю.

Молитва

О, святи́телю о́тче наш Иоа́нне, па́стырю до́брый и тайнови́дец душ челове́ческих. Ны́не у Престо́ла Бо́жия за нас мо́лишися, я́ко же и сам посме́ртне изре́к: “Хотя́ я и у́мер — но я жив”. Умоли́ Всеще́драго Бо́га проще́ние нам во гресе́х дарова́ти, да сме́ло воспря́нем ду́хом и уны́ние сего́ ми́ра отряхне́м и Бо́гу возопии́м о дарова́нии нам смире́ния и Богодухнове́ния, Богосозна́ния и ду́ха благоче́стия на вся́ких путя́х жи́зни на́шея. Я́ко ми́лостивый сиропита́тель и о́пытный путеводи́тель на земле́ бы́вший, ны́не бу́ди нам вожде́м Моисе́евым и в сму́тах церко́вных всеобъе́млющее Христо́во вразумле́ние. Услы́ши стена́ние смуще́нных ю́ношей на́шего лихоле́тия, обурева́емых беснова́нием вселука́вым и отряхни́ лень уны́ния изнемога́ющих па́стырей от на́тисков ду́ха ми́ра сего́ и томя́щихся в оцепе́нении пра́здном. Да сле́зно вопие́м ти, о те́плый моли́твенниче, посети́ нас си́рых, во тьме страсте́й утопа́ющих, жду́щих твоего́ оте́ческаго наставле́ния, да озари́мся све́том невече́рним, иде́же ты пребыва́еши и мо́лишися за чад твои́х, по лицу́ вселе́нныя рассе́янных, но любо́вию сла́бою к све́ту все же тяну́щихся, иде́же свет Христо́с Госпо́дь наш пребыва́ет, Ему́ же честь и держа́ва ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.